infanteriesabel, Doetichem, 1785
sabel
Gevest gemaakt van messing met een taps toelopende, rechte achterpareerstang die is voorzien van een neerwaarts gebogen schijfknop. Aan de andere zijde van de kling gaat de taps toelopende voorpareerstang over in een D-vormige knokkelbeugel met een smalle, ovale doorsnede. De knokkelbeugel is met een schroef bevestigd aan de snuit van de greepkap.De handgreep is gemaakt van hout en is met behulp van touw voorzien van elf ribben. De handgreep is daarna omwikkeld met haaienleer en tussen de ribben is de handgreep omwikkeld met twee messingdraden. Tussen de twee draden was ooit getwijnd messingdraad aanwezig, maar dit is verdwenen. De handgreep is verder bedekt met een gladde, brede greepkap van messing. Het uiteinde van de greepkap is bol en taps toelopend naar de snuit. Bovenop de greepkap is een kleine, cyllindrische angelknop aanwezig. Aan de onderzijde van de handgreep zijn de handgreep en de greepkap omwikkeld met een gladde, brede greepring van messing.
De kling is licht gebogen, eensnijdend en gemaakt van ijzer. De kling is voorzien van een asymmetrische punt en de laatste circa 10 cm van de klingrug kunnen scherp geslepen worden, maar dit is nooit gebeurd. De voorste snijrand is wel scherp geslepen geweest en bevat meerdere bramen. De bramen zijn mogelijk gebruiksschade en zijn verspreid over de snijrand. Op de kling zijn resten van etsingen aanwezig. Op de buitenzijde van de kling is het restant van de wapenschild zichtbaar en de stadsnaam Doetichem. Aan de binnenzijde staat het jaartal "1785" met eronder de restanten van het inventarisnummer uit het magazijn van Doetichem, maar dit is niet meer leesbaar.
Deze infantriesabels, met geschroefde knokkelbeugel en een bolle, taps toelopende greepkap, zijn op basis van de inscripties en de aangebrachte jaartallen vaak toe te wijzen aan de burgerwachten van verschillende steden in de Patriottentijd. Of deze sabels eerder door militairen zijn gebruikt, of dat ze speciaal voor burgerwachten zijn gemaakt, is onbekend.